چهارشنبه، 6 اسفند 1399 | 12 رجب 1442
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

نشريه خبري شوراي عالي حوزه‌هاي علميه - سال اول، پيش‌شماره 1، مرداد و شهريور 1389


شوراي عالي و حوزه‌هاي علميه در كلام امام‌خميني(ره)، مقام معظم رهبري و مراجع عظام تقليد


حضرت امام خميني (ره):
قيام براي نظام دادن به حوزه ها لازم و ضروري است
از همه لازم‌تر حوزه‌هاي علميه است كه تنظيم و تصفية آن با مدرسين محترم و افاضل سابقه‌دار است با تاييد مراجع وقت و شايد تز «نظم در بي‌نظمي است»، از القائات شوم نقشه ريزان و توطئه‌گران باشد. در هر صورت وصيت اينجانب آن است كه در همة اعصار خصوصاً ‌در عصر حاضر كه نقشه‌ها و توطئه‌ها سرعت و قوّت گرفته است، قيام براي نظام دادن به حوزه‌ها لازم و ضروري است كه علما و مدرسين و افاضل عظيم الشأن صرف وقت نموده و با برنامة دقيق صحيح، حوزه‌ها را و خصوصاً‌ حوزة علمية قم و ساير حوزه‌هاي بزرگ و با اهميّت را در اين مقطع از زمان از آسيب حفظ نمايند.1

همه مي دانيم كه اگر خداي نخواسته حوزه ها از عهده تربيت فقها و علما و خطباء موجه و مورد علاقه مردم بر نيايد و به طور هرج و مرج و بدون برنامه صحيح و ضابطه اسلامي ـ عقلايي حوزه ها اداره نـشوند, بايد همه منتظر فاجعه شكست جمهوري اسلامي و اسلام بزرگ باشيم و اگر اكنون با همت همگان از سرچشمه فساد جلوگيري نشود، فردا و فرداها دير است و بسا باشد كه به جايي رسد كه از قدرت همه خارج شود. مقايسه امروز حوزه ها با قبل از انقلاب، كه روحانيون از سياست و نظر در امور كشور به واسطه تبليغات و فشارها و كج فهمي‌ها منعزل و بركنار بودند، بسيار نابجا و غلط اسـت. گرچه ممكن است بعضي كج فهمي‌ها با اين امر حياتي مخالف باشند و با تز (نظم در بي نظمي است) با توهمات شيطاني دست به گريبان باشند، ليكن اينان در اقليت هستند و قشرهاي عظيم روحانيون، متفكر و متوجه به مسائل و پيش آمدها در اين فكر هستند.2

بار ديگر به فرزندان خوب و انقلابي‌ام سفارش مي‌كنم كه شوراي مديريّت حوزة علميّه قم، مورد تأييد اينجانب مي‌باشند. سعي كنند تندروي نكنند كه تندروي باعث شكست خودشان مي‌گردد. بايد طلاّب جوان، اساتيد محترم حوزه را كه در خدمت انقلاب و اسلام و علوم اسلامي مي‌باشند ياري كنند تا آنان بتوانند به هدفهاي مهمّ تعليم و تربيت برسند. شوراي مديريت و اساتيد عزيز هم توجّه داشته باشند كه بدون طلاّب انقلابي به هيچ يك از خواسته‌هاي مشروع خود نخواهند رسيد.
اين مسأله بايد در نظر گرفته شود كه شوراي مديريّت حوزة علمية قم از خدا مي‌خواهد كاري كنند كه طلاّب عزيز در فراگيري علم و دانش با مشكلات روبرو نشوند. اگر در بعضي جهات بدين نتيجه نمي‌رسند، لابد در حدّ توانشان نيست. شعار هميشه از آن كساني است كه وارد گود اجرا نيستند. از خداوند متعال توفيق سروران و سربازان علوم اسلامي را خواستارم.3

1. صحيفه نور، جلد 21، صفحه 189
2. همان، جلد 16، صفحه 47
3. همان، جلد 21، صفحه 130

 

مقام معظم رهبري:
ترسيم چشم انداز حوزه هاي علميه
به نظر من شما يك سند چشم انداز بيست ساله لازم داريد كه مشخص كنيد براي خودتان، براي همه و براي ما كه بيست سال ديگر حوزه ما مي‌خواهد در كجا قرار بگيرد و چه كارهايي را مي‌خواهد انجام بدهد. اين كار را خوب متقن كنيد و بعد كه متقن شد، ببينيد حالا براي رسيدن به اين، چه كارهايي بايد انجام بدهيد؟ آن وقت سياست‌هاي كلي را تنظيم كنيد و آن سياست‌ها بشود اساس برنامه‌ريزي مديريت حوزه كه بايستي اين را اجرا كند.
من اعتقادم اين است و مي‌گويم كه به سياست‌گذاري بايد اهميت داد و اين سياست‌گذاري درست نخواهد بود مگر آنكه يك چشم‌انداز بلندمدتي را شما ترسيم كرده باشيد. اگر بخواهيد آن چشم‌انداز را ترسيم كنيد بايد واقعاً اوضاع جهاني را درست مطالعه كنيد؛ يك گروه خبره را مخصوص همين مسائل قرار دهيد. الان بحمدالله در حوزه قم خبره‌ها هم هستند. من مي‌بينم جوان هاي تازه و خوب در قم هستند و گاهي هم مي‌آيند و مي‌روند و انسان مي‌بيند كه يك چيزهايي بلدند، مي‌فهمند. از اوضاع دنيا باخبرند كه انسان خوشش مي‌آيد. لااقل يك معرفت اجمالي لازمي را ايجاد مي‌كنند. يك چشم اندازي بر اساس اين سياست‌ها تنظيم بشود و بر اساس اين سياست‌ها برنامه‌ريزي و اجرا بشود. اين منافات با كار هم ندارد، يعني همين كارهايي كه الآن هست، جريان پيدا كند و از طرف ديگر، اين كارها را شما براي بيست سال يا پانزده سال ديگر هم برنامه‌ريزي بكنيد.
فرازي از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي عالي حوزه هاي علميه 3 /10/1383

لزوم حفظ جايگاه شوراي عالي در نظام مديريت حوزه
براي رفع اشكالات، ما احتياج به دو پاية اصلي داريم. آن دو پاية اصلي، يكي برنامه است؛ برنامة مدوّن و بلندمدّت، كه البته در دل برنامة بلندمدّت، برنامه‌هاي كوتاه‌مدّت هم خواهد بود؛ يعني ما يك افق مثلاً بيست ساله، سي ساله در نظر بگيريم؛ چون براي حوزه‌اي مثل حوزة قم و آرزوهايي كه در مورد اين حوزه وجود دارد، سي سال، زمان زيادي نيست؛ يك نسل است. دوم، نظام مديريّت قوي؛ به هر حال، مديريّت، بايستي تقويت شود. شوراي عالي در همان حدود خاص خودش كار كند؛ بدون اينكه از آن حدود تنزّل كند. يعني از آن سياست‌گذاري كه كار مهمّي است، به برنامه‌هاي روزمرّه بيفتد؛ پس تقويت شوراي عالي در حدّ سياست‌گذاري، لازم است. خود سياست‌گذاري در مقام تأثير، اگر بيشتر از اجرا نباشد - و اگر آن سياست‌گذاري‌ها درست انجام گيرد و تعقيب شود- كمتر نيست. سياست‌گذاري خيلي مهمّ است.
فرازي از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي عالي حوزه هاي علميه 29/06/1376
 

آيت الله العظمي وحيد خراساني:
تربيت طلاب حوزه‌هاي علميه
شوراي عالي حوزه‌هاي علميه دو مسئوليت دارد؛ مسئوليت خصوصي و مسئوليت عمومي. در مرحله اول طلابي كه وارد حوزه مي‌شوند تربيت شده نيستند. مربيان طبقه پايين بايد صد در صد از همه صافي‌ها بيرون بيايند و از هر نوع جهل و شبهه‌اي مبرّا باشند. چرا كه تربيت درست اين افراد باعث مي‌شود كه آنان هم افراد ديگر را درست تربيت نمايند. در مرحله بعد، دفاع از حريم تشيع و جلوگيري از تبليغات وهابيت و دشمنانِ جوانان ماست. آگاه‌سازي و تربيت جوانانمان در مقابل توطئه‌هاي وهابيت و تبليغات مسموم آنان.
ديدار اعضاي محترم شوراي عالي حوزه‌هاي علميه با آيت الله العظمي وحيد خراساني، تير 1386
 

آيت‌الله العظمي صافي‌گلپايگاني:
حفظ استقلال حوزه‌هاي علميه
بايستي برنامه‌ريزي شود تا حوزه‌هاي علميه شهرها مستقل باشند؛ به طوري كه در خود شهرها، علماي مسموع الكلمه و با نفوذ تربيت و پرورش پيدا كنند و مورد اتكاء مردم باشند. اما در عين اينكه قم مركزيت داشته باشد با حفظ استقلال شهرستانها، حوزه‌هاي علميه شهرها به گونه اي پرورش پيدا كنند كه بتواند امر به معروف و نهي از منكر كنند، در مقابل فرقه‌ها، منكرات و استبداد ايستادگي نمايند.
ديدار اعضاي محترم شوراي عالي حوزه‌هاي علميه با آيت‌الله العظمي صافي‌گلپايگاني، ارديبهشت 1386
 

آيت الله العظمي مكارم شيرازي:
رسيدگي به مشكلات طلاب
شوراي عالي حوزه‌هاي علميه، نهادي بسيار مهم با هدفي عالي است كه طلاب بدان اميد بسته و انتظار دارند تا به مشكلات آنان رسيدگي كند. اين امر فقط در حوزه اختيارات شوراي عالي حوزه‌هاي علميه و مركز مديريت است و نهاد ديگري چنين مسئوليتي ندارد. حوزه‌هاي علميه براي حل هر مشكلي و برآوردن هر پيشرفتي چشم‌هاي انتظار را به شوراي عالي دوخته‌اند و ]شوراي عالي[ واقعاً خيلي كار مي‌تواند انجام دهد.
ديدار اعضاي محترم شوراي عالي حوزه‌هاي علميه با آيت الله العظمي مكارم شيرازي، تير 1386