سه‌شنبه، 28 خرداد 1398 | 14 شوال 1440
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

خبر


دیدار اعضای شورای عالی حوزه با آیت الله العظمی مکارم شیرازی + تصاویر

پنج‌شنبه، 3 آبان 1397 | نظرات (0) | ارسال نظر

 اعضای  شورای عالی حوزه های علمیه در راستای سلسله نشست های خود با مراجع اعظام تقلید، روز چهارشنبه مورخ 2/8/1397 با حضور در دفتر حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی«دامت برکاته» باایشان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی «دامت برکاته» با اشاره به ظرفیت بالای حوزه و لزوم استفاده از این ظرفیت برای ساماندهی و مدیریت بهتر حوزه فرمودند: یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که سنّت های حوزه را حفظ کنید تا تحت الشّعاع دیگر فرهنگ‌ها قرار نگیرد؛ چرا که حوزه خود فرهنگ مستقلی دارد و باید این فرهنگ و سنّت حفظ شود. 

این مرجع تقلید که دبیری شورای عالی حوزه در سال های گذشته را نیز در کارنامه خدمات حوزوی خود دارد افزود: طبق اساسنامه شورای عالی حوزه، این شورا مستقل است و این استقلال فقط به معنای استقلال مالی نیست بلکه استقلال در تصمیم گیری ها و... را نیز شامل می شود و امام راحل نیز بر این استقلال تأکید فراوان داشتند؛

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی ادامه دادند: اگر چه معمولاً دیگر استقلال ها بدون استقلال مالی انجام نمی‌گیرد لیکن باید تلاش شود استقلال همه جانبه شورای عالی و حوزه علمیه حفظ شود.

این مرجع تقلید و عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به برنامه ریزی دشمنان برای تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت فرمودند: در قضیه اخیر فیضیه، برسی ها نشان داد که این اتفاق تصادفی نبوده و با برنامه ریزی انجام شده است. لذا باید هوشیاری خود را بالا ببرید و اجازه ندهید حوزه و مرجعیت را تضعیف کنند.

 حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: شواری عالی حوزه، باید ارتباطش با مراجع را پر رنگ تر و پیوندش را با آنان بیشتر کند.

 

ایشان با بیان اینکه در گذشته علما و مراجع از موقعیت بالایی برخوردار بودند افزودند: انتظار می‌رود اکنون نیز در نظام جمهوری اسلامی این امر تقویت شود.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره محدودیت های حوزه قم و نیاز حوزه به تخصص گرایی در حوزه فرمودند: پذیرش طلاب مبتدی را به شهرستان ها واگذار کنید تا حوزه قم بتواند در سطح بالاتری فعالیت کند.

 

ایشان در ادامه افزودند: از آنجایی که قم مرکز حضور فضلا شده،‌ لذا شهرستان ها خالی مانده و این موجب آسیب پذیرتر شدن است؛ بنابراین باید این موضوع بررسی شود و طرحی اجرایی برای آن اندیشیده شود.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به دروس خارج حوزه اظهار کردند: درس خارج حوزه نیز باید کنترل و ساماندهی شود.

 

این مرجع عالیقدر با اشاره به فشارهای اقتصادی و هزینه های جاری حوزه فرمودند: در مدیریت حوزه برنامه ریزی شود و حتی المقدور هزینه ها کنترل و کاهش یابد؛ و با کوچک سازی ساختار نیز می توان هزنیه ها را کاهش داد.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به مدیریت ارشد شورای عالی بر نهادهای تبلیغی و حوزی فرمودند: شورای عالی حوزه به عنوان متولی اصلی مدیریت حوزه و نهادهای تبلیغ دینی باید نظارت کامل بر سازمات تبلیغات، دفتر تبلیغات و حوزه خواهران نیز داشته باشد.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به معظل مدعیان مرجعیت و انتقاد از وضعیت انتشار رساله های عملیه گسترش یافته در جامعه افزودند: باید از جامعه مدرسین حوزه علمیه خواسته شود، بر رساله های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشند؛ چرا که تصور  گروهی از این تکثیر و انتشار این رساله به دنبال تضعیف مرجعیت هستند.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان با اشاره به دست آوردها و پژوهش های با ارزشی که در حوزه صورت گرفته فرمودند: باید روزی یا هفته ای در سال برای حوزه وجود داشته باشد، تا در آن دستاوردها و فعالیت‌هایی که انجام شده به اطلاع مردم برسد.

 

لازم بذکر است در ابتدای این دیدار آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، بعنوان دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گزارشی از فعالیت های شورای عالی و افق پیش روی حوزه ارائه نمودند.

پس از آن آیت الله اعرافی بعنوان مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، گزارش از وضعیت مدیریت حوزه و حوزه های سراسر کشور ارائه کردند.

در ادامه نیز دیگر اعضای محترم شورای عالی حوزه به بحث و تبادل نظر در مباحث جاری حوزه پرداختند. تازه‌ترين خبرها

فهرست تمام اخبار